Žiaci prvého stupňa sa zúčastnili zážitkového vyučovania v rámci environmentálneho programu. Pod vedením skúsenej pani, Ing. Kataríny Kyselovej, zo štátnej ochrany prírody SR, mali v rámci témy: „Čarovanie s vodou“ možnosť pozorovať, ako vznikajú oblaky a prečo sú dôležité pre kolobeh na Zemi.
Ukázala im rôzne typy oblakov (cumulus, stratus, cirrus) a diskutovali o tom, ako sa podieľajú na dažďoch a klimatických podmienkach. Spoločne si vytvorili " mini - oblak v nádobe s horúcou vodou a chladným vzduchom (pomocou kociek ľadu). Priblížili si aj kolobeh vody – od pary, cez kondenzáciu a tvorbu oblakov, až po zrážky, ktoré sa vracajú na zem ako dážď alebo sneh. Ďalej si povedali a aj názorne ukázali (pomocou farbiva), prečo je dôležité pH pre ryby, vodné rastliny a iné vodné ekosystémy, a ako kyslé dažde súvisia so životným prostredím.
Následne sa presunuli do terénu k potoku, kde pomocou lupy pozorovali larvy rôznych vodných živočíchov. Spoznali podenku, potočníka, vodnárku či kriváka. Dozvedeli sa, ako sa tieto larvy vyvíjajú v dospelej forme a akú úlohu zohrávajú v potravinovom reťazci (napr. potrava pre ryby, vtáky a iné živočíchy). V závere sa presunuli do tried a výtvarne spracovali svoj zážitok z príjemného tematického zamerania nielen v triede, ale aj v prírode.
Veríme, že aj takouto cestou sme zvýšili povedomie o ochrane vodných zdrojov a dôležitosti ekosystémov vo vodnom prostredí.