Novinky
Školská galéria
- 26. 1. 2022
- 15
Šťastné a veselé Vianoce!
- 23. 12. 2021
Medzinárodné Vianoce 2021
- 17. 12. 2021
V poslednom predprázdninovom týždni sa naši siedmaci, ôsmaci a deviataci zúčastnili podujatia Medzinárodné Vianoce v KERICu. Keďže kvôli aktuálnemu stavu s pandémiou nebolo možné, aby žiaci prišli priamo do KERICu, dobrovoľníci pre nich vymysleli virtuálne stretnutie. Cieľom akcie bolo dozvedieť sa niečo nové o slávení Vianoc, o vianočných tradíciách a typických jedlách v iných kultúrach. A to všetko samozrejme v anglickom jazyku. Počas 75 minút žiaci nazreli do Španielska, Arménska, Kene, Gruzínska a Turecka, pripravili si sladký dezert podľa nemeckých a rakúskych tradícií, videli postup, ako vyrobiť typickú gruzínsku vianočnú dekoráciu „chichilaki“. Viacerých určite zaujal aj návod na výrobu snežnej gule, ktorá je neodmysliteľnou súčasťou vianočných ozdôb v Turecku. So všetkými dobrovoľníkmi mohli žiaci aj „pokonverzovať“ a precvičiť si svoje zručnosti v praxi.
Predvianočný čas v ŠKD
- 8. 12. 2021
- 12
Červené stužky
- 6. 12. 2021
Tento rok sa uskutočnil už 15. ročník kampane Červené stužky, ktorý vyvrcholil 1. decembra 2021 - na Svetový deň boja proti AIDS. Kampaň podporuje Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR v rámci Rozvojového projektu Zdravie a bezpečnosť v školách 2021.
Naša škola sa zapojila so žiakmi 5. – 9. ročníka na hodinách biológie, výchovy k zdraviu, náboženskej výchovy a výtvarnej výchovy. Žiakom boli vysvetlené základné pojmy súvisiace s touto chorobou, možnosti prenosu a prevencie.
Na základe filmu Anjeli a Príbehy anjelov sme sa na projektovom vyučovaní zamýšľali nad tým, ako sa cíti človek, keď je chorý a kto je mu oporou v ťažkých chvíľach. Po diskusii mali žiaci kresbou vyjadriť svoje pocity na papier, kde samých seba znázornili ako poháre. Projekty sme doplnili o obrázky ľudí z časopisov, pretože AIDS je celosvetový problém.
Žiaci sa podieľali aj na výtvarnom spracovaní témy HIV/AIDS výrobou a kresbou papierových stužiek.
Tvorivými aktivitami sme viedli žiakov k osvojeniu si pocitu spolupatričnosti, solidarity a zaujatia postoja k vlastnému životu, ako aj k životu druhých ľudí.
Verím, že táto kampaň zanechá v každom z nás odkaz vďačnosti za každý deň, zdravie, rodinu, priateľov...
9
Informácie k prevádzke školy od 29. novembra 2021
- 28. 11. 2021
v súvislosti s aktualizovaným Školským semaforom ako aj na základe rozhodnutia ministra školstva, vedy, výskumu a športu (číslo: 2020/21911:1-A1810) z 25. 11. 2021 Vám dávame do pozornosti nasledujúce informácie:
1. Ranný vstup žiakov do budovy školy:
- 1.stupeň + 9. B: hlavným vchodom, podľa časového harmonogramu:
1.A, 1.B – 7:10 hod.
2.A, 2.B, 9.B – 7:15 hod.
3.A – 7:20 hod.
4. A – 7:25 hod.
- 2.stupeň: vedľajším vchodom (vchod do knižnice), podľa časového harmonogramu:
5.A – 7:10 hod.
6.A – 7:14 hod.
7.A – 7:18 hod.
8.A – 7:22 hod.
9.A – 7:25 hod.
Pozn: Žiaci môžu byť vpustení do budovy školy aj v iný čas ako je uvedený, potrebné však je, aby sa dodržalo nepremiešavanie skupín žiakov.
Pri vstupe do školy sa vykonáva ranný filter – meranie teploty.
2. Vstup cudzích osôb do budovy školy je zakázaný alebo povolený iba v režime OP (očkovaný, prekonaný) so súhlasom riaditeľa.
3. Žiak musí mať všade vo vnútorných priestoroch základnej školy prekryté horné dýchacie cesty rúškom (pokiaľ sa naňho nevzťahuje výnimka).
4. Telesná a športová výchova v interiéri sa realizuje iba bez premiešavania tried v súlade s COVID Automatom pre šport.
5. Krúžková činnosť sa prezenčne nerealizuje (v prípade záujmu ju je možné realizovať dištančne - napr. príprava žiakov na testovanie,...).
6. Aktivity ako výlety, exkurzie, škola v prírode či lyžiarsky výcvik momentálne nie je povolené uskutočňovať.
7. Vianočné prázdniny sa uskutočnia v dňoch 20. 12. 2021 – 7. 1. 2022. Žiaci do školy nastúpia 10. 1. 2022.
8. Rodič má povinnosť nahlasovať vykonanie Ag samotestu žiaka škole prostredníctvom portálu Edupage.
9. Po každom prerušení dochádzky do školy v trvaní 3 a viac po sebe nasledujúcich kalendárnych dní vrátane víkendov a sviatkov musí rodič predložiť „Písomné vyhlásenie o bezpríznakovosti“ (cez Edupage). V prípade, že ho rodič nepredloží, sa žiak považuje za príznakového a nebude mu umožnený vstup do školy (do času doriešenia situácie).
10. Zákonný zástupca môže svojim rozhodnutím ospravedlniť žiaka na 5 po sebe idúcich vyučovacích dní. Pri absencii viac ako 5 po sebe idúcich vyučovacích dní musí zákonný zástupca predložiť „Potvrdenie o chorobe“ od lekára, v opačnom prípade pôjde o neospravedlnenú neprítomnosť.
11. Ak sa žiak nezúčastní vzdelávania z akýchkoľvek dôvodov, napr. aj z obavy z ochorenia, v škole počas obmedzenia slobody pohybu a pobytu zákazom vychádzania aktuálne platným uznesením vlády Slovenskej republiky, považuje sa to za ospravedlnenú neprítomnosť; vzdelávanie bude prebiehať formou zasielania úloh.
12. ŠKD – v prevádzke budú 4 oddelenia len pre 1. a 2. ročník a to nasledovne:
- 2 oddelenia pre prvákov v čase od 11:00 do 16:00 hod.
- 2 oddelenia pre druhákov v čase od 11:00 do 13:00 hod. (pozn.: prevádzka bude po prvom dni prehodnotená). V prípade, že sa obávate o zdravie svojho dieťaťa, zvážte jeho umiestnenie do ŠKD.
Bubnovačka 2021
- 22. 11. 2021
V piatok sa naša škola po prvý raz zapojila do akcie s názvom „Bubnovačka – aby bolo deti lepšie počuť“. V rámci Slovenska išlo už o 8. ročník, ktorý sa tento rok konal pod patronátom p. prezidentky Z. Čaputovej.
Cieľom akcie je symbolicky upozorniť na dôležitosť ochrany detí pred násilím a podporiť včasnú prevenciu, pretože s násilím sa môžeme vysporiadať len tak, že ho nebudeme bagatelizovať, prehliadať a vnímať ako niečo, čo sa nás netýka.
Náplňou podujatia na našej škole bola diskusia o detských právach, vypracovanie jednoduchého projektu alebo pojmovej mapy k téme, pozretie videí k danej problematike či maľovanie obrázkov u mladších žiakov. V závere tejto akcie sa celou školou rozozvučal hlas bubnov a iných improvizovaných bicích nástrojov, ktorým sme si spoločne pripomenuli, že Hlas detí je dôležitý.
16
Cesta mobilu
- 12. 11. 2021
Mnohí si bez mobilu nevieme už predstaviť svoj život. Využívame v ňom rôzne užitočné aj zábavné aplikácie a kvôli stále novým vylepšeniam by viacerí z nás chceli mobil stále meniť za novší a novší.
Zamysleli ste sa však niekedy nad tým, kde, z čoho a ako sa mobil vyrába? Je proces jeho výroby nenáročný alebo zložitý či dokonca škodlivý pre životné prostredie?Aké množstvo energie sa spotrebuje na jeho výrobu? Vedeli ste, že sa musí vyťažiť veľké množstvo minerálov a nerastov, ktoré mobil obsahuje? Jednému z takýchto nerastov – koltanu sa hovorí aj krvavý nerast. Odpovede na tieto otázky hľadali žiaci 8. a 9. ročníka počas plnenia kreatívnej a geografickej úlohy CESTA MOBILU z projektu Recyklohry. Vyhľadávali informácie, pripravili prezentáciu a vytvorili plagát, aby informovali o svojich zisteniach svojich kamarátov formou rovesníckeho vyučovania.
Ďalšia úloha bola určená pre žiakov na I. stupni. Žiaci 4. A triedy si vyrobili domáci telefón z téglikov od jogurtov a vyskúšali si jeho fungovanie.
Žijeme, žiaľ, v dobe, kedy nie je riešením mobilný telefón prestať používať. Čo však môžeme urobiť je, že odovzdaním mobilu do zberného boxu sa postaráme o jeho nový životný cyklus, kedy budú v procese recyklácie všetky súčasti starého mobilu opäť využité. Taktiež sa môžeme rozhodnúť pre dobrovoľnú skromnosť a nevymieňať ešte funkčný mobil za nový model len pre zopár dizajnových vylepšení. Ušetríme tak značnú časť energie na dopravu a výrobu, nehovoriac o ušetrenej ľudskej, častokrát detskej práce.
2
103. výročie ukončenia prvej svetovej vojny
- 11. 11. 2021
So staršími žiakmi sme si dnes zapálením sviečky a minútou ticha uctili pamiatku padlých v 1. svetovej vojne. Práve 11. novembra uplynulo 103 rokov od ukončenia konfliktu, ktorý svojou krutosťou v histórii ľudstva nemal obdobu.
Správa o mobilizácii zastihla Čierňanov v predvečer nášho kermaša 30. júla 1914. Z našej dediny narukovalo 232 mužov. Narukovali prevažne do 71. pešieho pluku v Trenčíne a bojovali na talianskom, ruskom, rumunskom, srbskom a východnom fronte, na Jadranskom pobreží a v Albánsku. Domov sa nevrátilo 60 mužov. Padlým občanom z našej obce je venovaný Pamätník padlým v 1. svetovej vojne pri kostole na Nižnom konci. V menoslove obetí z pamätníka sú mená ako Benčík, Benko, Cyprich, Gomola, Grochal, Jurga a ďalšie.
„Pomník tento ako prosiaca dlaň bude sa dvíhať k Všemohúcemu a volať vrúcnu modlitbu: Odvráť mor, hlad a vojnu, daj myseľ spokojnú.“ Česť pamiatke všetkým padlým v 1. svetovej vojne.
Mgr. Stanislava Krčmáriková
Halloween v ŠKD :)
- 3. 11. 2021
- 33
Detský čin pomoci
- 3. 11. 2021
Starší žiaci sa zapojili do kampane Detský čin pomoci, ktorý sa tento rok niesol v duchu: Kto je môj blížny?
Doplnený bol výzvou pápeža Františka: „Žiť ako pravé Božie deti znamená milovať blížneho a priblížiť sa k tomu, kto je sám a v ťažkostiach.”
V našej obci sa nachádza Domov dôchodcov a domov sociálnych služieb, kde sme sa rozhodli urobiť konkrétny dobrý skutok.
Žiačky 8. ročníka na krúžku napiekli chutné linecké koláčiky a žiačky 5. a 6. ročníka vyrobili štipcové vážky.
V momentálnej pandemickej situácii nie je možné navštíviť toto zariadenie, ale sme radi, že sme mohli aspoň takto priniesť kúsok radosti do srdca klientov, ktorí sa tam nachádzajú.
Mesiac úcty k starším
- 2. 11. 2021
Najkrajším vzťahom človeka k človeku je vzájomná úcta. S deťmi sa na hodinách počas celého roka učíme, ako prejavovať túto úctu každému človeku. V mesiaci október sa osobitne venuje pozornosť úcte k starším. Mladší žiaci pripravili pre svoju babku a dedka milý darček. Takto vyjadrili, ako ich majú radi a vážia si ich.
Halloween
- 31. 10. 2021
Dôležitou súčasťou výučby cudzieho jazyka nie je len ovládať slovíčka, či gramatiku, ale aj spoznávať zvyky a tradície cieľovej krajiny.
Posledný októbrový týždeň sme na hodinách anglického jazyka venovali pozornosť pôvodne keltskému sviatku Halloweenu. Žiaci si osvojili informácie o histórii a podstate tohto sviatku, ako aj súčasnej podobe jeho slávenia. Dozvedeli sa, že halloween - predvečer sviatku Všetkých svätých - sa oslavuje najmä v anglicky hovoriacich krajinách v noci z 31. októbra na 1. novembra. V tomto čase deti prezlečené za duchov, ježibaby alebo strašidlá klopkajú so známym „Trick or treat“ (dajte mi sladkosti, lebo vám niečo vyvediem) na dvere susedov a večer sa konajú bujaré oslavy. Najbežnejším symbolom halloweenu sú aj u nás udomácnené tekvice s vyrezanou tvárou a sviečkou vo vnútri.
Zoznamovanie sa s anglickými tradíciami malo u nás aj kreatívny charakter. Mladší žiaci vyrábali svietniky v podobe tekvíc, múmií a mačiek, strihali a lepili netopierov, duchov, kostlivcov a ježibaby. Starší žiaci dostali za úlohu vypracovať projekt a samozrejme doplniť ho o písané slovo v anglickom jazyku. Všetci naši zverenci zvládli pridelené úlohy výborne a vďaka nim sme si mohli vyzdobiť chodbu školy v duchu anglických tradícií a prispieť k strašidelnej atmosfére.
Dôležitou súčasťou výučby bolo samozrejme aj porovnanie halloweenu s našími zvykmi a uvedomenie si kontrastu k slovenským Dušičkám, ktoré slávime pokojnejšie a pozornosť venujeme hlavne spomienke na blízkych zosnulých.
7
Milión detí sa modlí ruženec
- 27. 10. 2021
Október je osobitným spôsobom mesiacom ruženca. V tento čas sa deti z celého sveta spájajú v tejto modlitbe, aby prosili o pokoj a mier vo svete. Aj my sme sa so žiakmi pridali k nim a strávili sme spoločný čas pri modlitbe ruženca, ktorý sme si na I. stupni aj vyrábali.
Naučili sme sa hľadať silu v jednoduchosti tejto modlitby a myslieť aj na potreby ľudí okolo nás, i na celom svete.
Ako povedal sv. páter Pio: „ Keď sa milión detí modlí ruženec, svet sa zmení.“
Záložka do knihy spája školy
- 27. 10. 2021
Október je Medzinárodný mesiac školských knižníc. Pri tejto príležitosti sme opäť prijali pozvanie a zapojili sa do česko-slovenského projektu na podporu čitateľskej gramotnosti - Záložka do knihy spája školy. Téma 12. ročníka na tento školský rok bola „Očarujúci svet knižných príbehov, rozprávok a básní“. Usporiadateľom a organizátorom je Slovenská pedagogická knižnica v Bratislave v spolupráci s Knižnicou Jiřího Mahena v Brne. Zapojili sa žiaci I. aj II. stupňa. Využili fantáziu, rôzne výtvarné techniky, zážitky z čítania doma i v škole a výsledkom bolo 176 krásnych výtvorov. Tie sme na výmenu odoslali žiakom zo Základnej školy s materskou školou v Drahovciach. Do balíčka sme pribalili okrem záložiek i nádherné listy, ktoré písali žiaci tretieho a štvrtého ročníka, aby nadviazali spoluprácu a kontakty na spoznávanie histórie, kultúry a regionálnych zvykov pridelenej obce Drahovce.
2
Týždeň zdravej výživy
- 27. 10. 2021
Jednou z najdôležitejších vecí k dobrému a dlhému životu je aj zdravé stravovanie. Na našej škole sa preto opäť uskutočnil Týždeň zdravej výživy – Farebný týždeň. Pri tejto príležitosti sme si pripomenuli 16. október – Svetový deň zdravej výživy, ktorý nám hovorí, že život každého človeka je jedinečný, neopakovateľný a nenahraditeľný, a preto by si ho mal každý z nás dostatočne vážiť. V dňoch od 18. 10. do 22. 10. 2021 žiaci prichádzali krásne farebne oblečení podľa pridelenej farby na daný deň a na desiatu si pribalili zdravú pochúťku podľa zoznamu. Tieto farebné dni doladili aj naše milé pani kuchárky, ktoré pre nás pripravili „farebný obed“, za čo im patrí veľká vďaka. Týždeň venovaný nášmu zdraviu máme úspešne za sebou, preto by sme sa chceli poďakovať nielen žiakom, ale aj rodičom, ktorí nám pomohli podporiť u detí výchovu k zdraviu a zdravý životný štýl.
38
Preventívne aktivity
- 27. 10. 2021
V piatok 22. októbra sa žiaci štvrtého a siedmeho ročníka zúčastnili online preventívnych aktivít. V triede 4. A bola prednáška pod názvom „Stop šikane“ zameraná na prevenciu šikanovania. Prostredníctvom zaujímavého príbehu pani psychologička z CPPPaP žiakom vysvetlila, čo je šikanovanie, ako naň reagovať a hlavne sa venovala dôležitosti udržiavania dobrých medziľudských vzťahov.
Žiaci 7. A sa pripojili na prednášku „Viem povedať droge nie" z domáceho prostredia. Obsah protidrogovej preventívnej prednášky bol zameraný najmä na nežiaduce účinky užívania rôznych druhov drog s konkrétnymi príkladmi z praxe. Tiež sa venovali drogovej trestnej činnosti.
Mgr. Ivana Cyprichová
Vedecký kuriér
- 20. 10. 2021
je aktivitou realizovanou v rámci Európskej noci výskumníkov 2021, ktorej cieľom je ukázať žiakom vedeckú prácu a nadchnúť ich pre vedu a výskum.
Do 15. ročníka Noci výskumníkov, ktorého mottom je „Vyskúšaj to! Je to veda.“, sa zapojili aj naši žiaci. Prostredníctvom aktivity Vedecký kuriér, v rámci ktorej boli škole doručené sety s pokusmi pre žiakov, sa tak hodiny fyziky spestrili objavovaním, bádaním, zážitkovým vzdelávaním. Pomocou vedeckého setu Fyzika si žiaci vyskúšali pokusy z tematických oblastí: magnetizmus, tlak vzduchu, elektrický náboj, kvapaliny a ich vlastnosti. Pokusy si mohli vyskúšať aj žiaci štvrtého ročníka, pre ktorých ich pripravili Anetka, Ela, Aďka a Katka (9.A).
Kozmický strážca je systém s umelou inteligenciou, ktorého úlohou bolo včas odhaliť nebezpečenstvo, ktoré by mohlo zasiahnuť našu Zem. Aby žiaci dokázali naučiť Kozmického strážcu odhaliť hrozby, museli si pripraviť dáta, vytrénovať model a nakoniec vyhodnotiť presnosť. Podľa týchto krokov sa postupuje vo všetkých úlohách strojového učenia
47
Deň ústneho zdravia
- 18. 10. 2021
14. október je Svetovým dňom pre budúcnosť bez zubného kazu. Pri tejto príležitosti si Slovenská komora zubných lekárov spolu so študentmi zubného lekárstva pripravila edukatívnu akciu pre žiakov I. stupňa ZŠ pod názvom „Nebojím sa zubného lekára“, ktorá sa konala v pondelok a v utorok – 11. a 12. októbra 2021. Tohto pilotného projektu sa zúčastnili žiaci 2. A, 2. B, 3. A, 4. A. Počas online prezentácie sa dozvedeli o vzniku a prevencii ochorení ústnej dutiny, naučili sa, ako si majú správne čistiť zuby a nacvičili si správnu metódu čistenia zubov. Nasledovala i ukážka preventívnej prehliadky u zubného lekára, aby u detí odbúrala strach z návštevy zubnej ambulancie.
Problematika ústneho zdravia nie je dostatočne zahrnutá do učebných osnov detí školského veku, preto veríme, že sa nám spoločnými silami podarí dosiahnuť, aby ďalšia generácia mala krásny a zdravý úsmev.
9
Zber papiera
- 15. 10. 2021